Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng
Hemma hos karneolen
Medlem sedan: 2007-01-10
Senaste uppdatering: 2007-10-09 22:25:02
 Har 17 bilder i galleriet     0 filmer i filmsamlingen    skrivit 4 inlägg i forumet
 karneolens forumprofil
 Galleri (17)  Filmsamling (0)  Gästbok (5)  Mina omdömen
Sonab/Carlsson högtalare, OA-14 HiFi-anläggning
Viktat medelbetyg:  (7.00) (baserat på 1 st)  Kommentarer      Anmäl detta album
Popboxen + OD-11 + OA14 x 2 par samt JBL LX-22
Produkter i albumet:
Canton Movie 5-CX (Högtalarpaket för hembio )
Carlsson OA14 (Golvhögtalare )
Carlsson popbox (Golvhögtalare )
Carlsson OD11 (Golvhögtalare )
Detaljer
Bilder i detta album Växla till minatyrbilder
Sonab/Carlsson OA-14
Jag har fått bekräftat att det är teak. Ombyggnation pågår med nytt kablage från delningsfilter och ut till guldplettarade banankontakter. En översyn av kontaktering till elementen kommer även att göras. Den vita lådan uppe till högeri bilden, med två mindre liggande på sig, är ett passivt 2-kanals sub-sytem som vi har på altanen under sommarsäsongen, 2 x Jamo Compact Sat samt Jamo Sub 10. Dessa har överlevt 4 år på altanen och låter fortfarande!?!? hyffsat. Får se om de lever en säsong till. (2007-04-07 22:16:58)
Produkter på bilden:  Canton Movie 5-CX,  Carlsson OA14

Helikopter vy av OA-14
Det enda tråkiga med denna bilden är att fanéren har släppt i bakkant av högtalaren. Till höger kikar 5 satelliter fram samt en sub-bas, Canton CX-5 system som väntar på en översyn. Subben har tappat lite kraft. (2007-04-07 22:19:28)
Produkter på bilden:  Canton Movie 5-CX,  Carlsson OA14

Fler Carlsson högtalare samt en vilsen JBL LX-22:a
Den lilla till vänster är OD-11 i valnöt, rakt bakom står en av två OA-14 i teak, den vita är en av två och är troligtvis en variant på Popboxen varpå vi kommer fram till det svarta paret av OA-14. Dessa kommer även de att gås igenom gällande kablage från delningsfilter och ut till guldplettareda banankontakter, samt en översyn av kontakteringen på alla elementen. De som står på stativ och är lite vilsna är JBL LX-22. (2007-04-07 22:23:34)
Produkter på bilden:  Carlsson OA14,  Carlsson popbox,  Carlsson OD11

Nya kontakter
Tja, det är dax att fräscha upp kablaget lite. Här är början med nya kantakter som kommer att kopplas direkt in på delningsfiltret. (2007-05-03 21:49:14)
Produkter på bilden:  Carlsson OA14


 
Viktat medelbetyg:  (7.00) (baserat på 1 st)  Visa lista
DTSMarco    2007-04-09 10:42:52
Ge betyg
Du måste vara inloggad för att kunna sätta betyg.
 Kommentarer (0 st)
Du måste vara inloggad för att kunna ge kommentarer.
Vilka bilder visas här?
 Fler
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.